poniedziałek, 15 września 2014

DIY Jak obszyć guziki tkaniną i jak zrobić z nich naszyjnik?

       Dżinsowe tkaniny są dla mnie wyjątkowo inspirujące. Pokazywałam już kilka rzeczy, do zrobienia których wykorzystałam ten właśnie materiał np ciężarki na nadgarstki, dekorację stołu czy pojemniczek. Faktem jest też, że mam sporo zalegających kawałków z dżinsu właśnie i za żadne skarby nie zamierzam ich wywalić tylko staram się je jakoś zagospodarować. Podczas szycia czerwonych spodenek przy których bawiłam się w oblekanie guzików wymyśliłam taki oto naszyjnik. Poniżej można zobaczyć cały proces tworzenia oraz sposoby na powlekanie guzików tkaniną.
Do stworzenia naszyjnika potrzebne będą nam:
 • kawałki tkaniny - w moim przypadku dżins
 • guziki zwykłe bądź specjalne guziki do oblekania
 • igła
 • nici
 • nożyczki
 • rzemyk lub sznurek (u mnie jest to woskowany sznurek biżuteryjny)
 • zapięcie do naszyjnika

      Secondhandy to kopalnia nie tylko tanich ciuchów i tkanin ale także, jak się okazuje, artykułów pasmanteryjnych. Podczas jednej z moich wizyt w ciuchlandzie trafiłam na dostawę świetnych angielskich krawieckich produktów. Wśród nich było kilka opakowań specjalnych metalowych guzików przeznaczonych do własnoręcznego oblekania tkaniną. Wzięłam je bez wahania tym bardziej, że cena była bardzo kusząca.

      Obciąganie takich guzików tkaniną jest bardzo proste i szybkie. Wystarczy wyciąć w takinie koło o większym promieniu niż promień guzika. Zapasy zawijamy i wkładamy do środka górnej części guzika (tego grzybka). Tkanina nie ucieknie nam z wnętrza dzięki ząbkom na brzegu grzybka. Następnie wkładamy dolną część i przyciskamy mocno aż obie części zatrzasną się i gotowe. Jeśli chcemy wykorzystać te guziki do zrobienia naszyjnika nie będzie nam potrzebny wystający drucik do przyszywania. Można go na samym początku wyjąć lub zagiąć by nie przeszkadzał.

     Jeśli się dobrze rozejrzymy po ciuchlandzie może uda nam się znaleźć jakąś zasłonę, pościel lub ubranie z takimi guzikami. Jeśli cena będzie przystępna warto dokonać zakupu dla samych guzików;) Potem wystarczy czymś ostrym podważyć dolną blaszkę, zdjąć ją, ściągnąć materiał i wykorzystać guziki a nowo.

Jednak jeśli nie uda nam się zdobyć tych sprytnych guziczków do oblekania można z powodzeniem wykorzystać zwykłe guziki. Wtedy wycinamy w tkaninie koło o promieniu nieco większym niż promień guzika.

Koło fastrygujemy drobno blisko brzegu. Końce nitki zostawiamy luźne.


W środek wkładamy guzik i ściągamy końce nitki, aż tkanina ciasno otuli guzik.


Zawiązujemy końce nitki i obcinamy. Jeśli brzegi tkaniny będą odstawać można je poprzeszywać nitką tak jak poniżej aby spód guzika był możliwie jak najbardziej płaski.


Postępujemy tak aż wyprodukujemy pożądaną ilość powleczonych guzików.

Teraz bierzemy sznurek lub rzemyk i przyszywamy do niego guziki. Ja zrobiłam to tak po prostu na "okrętkę".

Zamontowałam zapięcie i naszyjnik gotowy. Później przyszyłam guziki bokami do siebie bo w trakcie noszenia miały tendencję do nachodzenia jeden na drugi.


Naszyjnik dużo lepiej wygląda na żywo. Tak sobie myślę, że można by pobawić się różnymi rozmiarami guzików i stworzyć na przykłąd jakąś fajna kolię, prawda? ;)

6 komentarzy:

 1. Świetny pomysł. Tutorial łatwy i zrozumiały a naszyjnik jaki efektowny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomysłowe, bardzo mi się podoba taki naszyjnik.
  Super !!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobry pomysł! :) podoba mi się ten naszyjnik. można sobie zrobić takie w wielu kolorach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. :Prosty naszyjnik- taki jak sama lubię i wykonuje:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mi się podobają tego typu naszyjniki, tym bardziej że można zrobić je samemu. Koniecznie muszę wykorzystać ten pomysł i zrobić coś podobnego, bo bardzo mi się podoba. Sama też próbowałam robić coś własnego na przykład takie http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-naszyjnik/ ale jakoś mi nigdy to nie wychodzi za ładnie na wykończeniach i już się powoli poddaję. Czekam na kolejne Twoje wpisy tego typu, bardzo się zapaliłam na własną biżuterię.

  OdpowiedzUsuń